UŻYTKOWOŚĆ

  


Angielski cocker spaniel jest nie tylko psem ładnym, wiernym i wesołym kompanem do zabaw, ale też świetnym psem myśliwskim.

Już w XVI wieku spaniele były wykorzystywane do wypłaszania ptactwa łownego.

Rasę stale udoskonalano i utrwalano w niej cechy takie jak skłonność do aportowania ptactwa i miłość do wody.

Dlatego cocker spaniel uwielbia pływać a jego silne łapy mają wystarczająco dużą powierzchnię na niestrudzoną i wydajną pracę w podmokłych, błotnistych terenach, jego nieduży rozmiar i muskulatura, oraz gęsta, długa sierść zabezpiecza go przy polowaniu w gęstych zaroślach.

Właściciel cockera powinien wiedzieć, że cocker spaniel, to przede wszystkim pies myśliwski i to nie tylko płochacz czy aporter, ale tez świetnie radzi sobie jako tropowiec na świeżym śladzie, może też zastąpić psa gończego i gonić zwierzynę głosem.

Cockery mają niewiarygodnie wysoki próg bólu i rzadko skarżą się z powodu urazów i innych dolegliwości. Znane są przypadki urazów na konkursach, czy polowaniach, których nikt nie zauważył, a pies, bez skargi, bez spowolnienia „ukończył swoją pracę”


Rasa ta staje się obecnie modna, głownie z powodu jego figlarnego, i pokojowego charakteru oraz braku nadmiernie rozwiniętego instynktu terytorialnego nawet w przypadku samców alfa i nie wykorzystuje się jego wrodzonych możliwości w myślistwie.