MOJE PAPUGI

O gatunku

Żako pochodzi z Afryki, z terenów Gwinei, Siera Leone, Liberii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Kongo i Angoli i występuje w dwóch podgatunkach:



Psittacus erithacus erithacus -

długość ciała 33-37 cm, dziób ma cały czarny i jest najjaśniej ubarwiona.
Występuje w dolinach Konga aż do Ugandy, na zachodzie dochodzi do rzeki Cavalli.
Do niedawna uznawany był jeszcze jeden podgatunek ale obecnie uważa się ze jest to miejscowa populacja Psittacus erithacus princeps - czyli żako wyspowe
żyjące na wyspach Fernandoo Poo, Pirncipe



Psittacus erithacus timnech -

najmniejsza z żako (31-32 cm), ciemniejsza, z ciemnobrązowym ogonem i jasnym dziobem, górna część dzioba jest różowawa

W naturalnym środowisku żyje w ogromnych stadach liczących nawet ponad 5000 ptaków (w Gabonie znane są dwie grupy stadne), które rozpadają się w niewielkie grupy lub pojedyncze pary w okresie lęgowym. O świcie rozlatują się małymi grupkami na żerowiska.

Najczęściej przebywają w zaroślach drzew i dlatego trudno je zaobserwować. Żyje w pobliżu palm oleistych, owoce tych palm oraz sok z gałązek są podstawą ich pożywienia. Na wolności widuje się stada żako podążające za słoniami, które wyszukują w odchodach cenne składniki odżywcze. Konkurentem, jeśli chodzi o pożywienie jest sęp palmojad ( Gypohierax angolensis), który zasiedla podobne terytorium. Odżywia się w sposób niespotykany wśród drapieżnych, ponieważ zjada owoce palmy olejowej i iglastej. Stado papug jeśli zauważy sępa  wpadają w panikę i odlatują jednak nigdy nie zaobserwowano aby sępy zaatakowały żako.

Niestety największym wrogiem żako jest człowiek. Tubylcy zabijają je dla mięsa i czerwonych piórek, z których wyrabiają biżuterię. Tępiono je tez za niszczenie upraw kukurydzy i owoców. Wybieranie młodych piskląt z dziupli jest nadal nagminnie co przyczynia się do zmniejszenia populacji. Papugi trafiają do rąk handlarzy, wiele z nich ginie podczas transportu, jedno na dziesięć trafia do hodowli lub sklepu.


Papugi żako są ptakami niezwykle inteligentnymi Niezwykle szybko uczy się powtarzać słowa i dźwięki.  Potrafią też bezbłędnie dobrać słowo do sytuacji np.: wieczorem, kiedy już chciały pójść spać, lub gasi się im światło - głośno powtarzają  "Dobranoc", jeśli  kakadu  głośno krzyczy mówią "Cicho Kokos", jeśli coś jesz zapyta „Dobre to?”.  Często jednak nawet najbardziej rozgadane żako, przy osobach obcych nie wyda z siebie żadnego dźwięku. Właśnie zdolność naśladowania mowy ludzkiej przyniosła tym niepozornym, i najskromniej ubarwionym papugom największą popularność. Naukowcy z Uniwersytetu Arizony, a przede wszystkim Dr Irene M. Pepperberg przeprowadzają od ponad 20 lat testy na inteligencję tego gatunku papug. Wykazały one , że jako jedyne potrafią one kojarzyć ,odróżniać kolory, kształty i przedmioty, które potrafią nazwać i określić.

Planując zakup żako należy pamiętać, ze to nie jest zwierzątko na trochę - dożywają one 50 lat. Należy im poświęcać dużo czasu, nie powinien zostawać w domu na więcej niż kilka godzin dziennie. Jeżeli pracujesz od rana do wieczora i przez większość dnia nie przebywasz w domu, papuga nie jest dobrym pomysłem. Ptak przebywający dużo sam, bez towarzystwa, czuje się porzucony i z frustracji może zacząć się ranić, wydziobując pióra.


Żako znajduje się na liście Załącznika II do Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory CITES. W Polsce podlega rejestracji.